úřední e-deska

náš znak

naše logo

menu

úvodní stránka
historie obce
současnost obce
kontakty
zastupitelstvo
povinné informace
úřední hodiny
knihovna
dokumenty
GDPR
územní plán
Tuřanský měsíčník
školství
fotogalerie
registr oznámení
e-podatelna
autor stránek

fotogalerie

Mikulášská show

Rozsvěcení vánočního stromu

Posvícení

Pouť

Máje

Den dětí
 

 

současnost obce


Obec Tuřany se nachází 3 km západně od královského města Slaný při karlovarské silnici v nadmořské výšce 332 m n.m. V obci Tuřany je  177 rodinných a  bytových domů, ve kterých žije 522 obyvatel. Sousední Byseň se nachází 1 km severně v nadmořské výšce 280 m n.m. V obci je 23 domů, ve kterých žije 48 obyvatel. Katastrální území spojených obcí má rozlohu 457 ha .

Zajímavosti
Chráněnou kulturní památkou je tuřanská dřevěná zvonice vystavěná r.1717, která byla v roce 2012 renovována.
K sledovaným historickým památkám patří kostel Nanebevzetí Panny Marie, jmenovaný r.1352 již jako farní, který byl restaurován a také milník na hranicích obce ve směru ke Slanému. Vzácnou přírodní památkou je letitý pajasan žláznatý.
V r.1998 byla obec oceněna Pamětním listem za péči věnovanou místním kulturním památkám a za rozvoj obce. Od počátku r.1999 vydává obecní úřad vlastní Tuřanský měsíčník.
V obci je mateřská škola, do které dochází 25 dětí a v současné době probíhá výstavba nové MŠ s kapacitou 50 dětí. Je zde i  3-třídní základní škola, do které dochází 61 dětí z Tuřan i okolních obcí.
Dále je v obci poštovní úřad, veřejná knihovna, prodejna potravin a dvě restaurace.
Kulturně-společenskými akcemi jsou pravidelně pořádané srazy rodáků, vítání občánků, Tuřanská pouť, Masopustní posezení s pochůdkem za tuřanskou jitrnicí, Mikulášská pro děti, vánoční jarmark, vánoční koncert, setkávání žen v důchodu, MDD,.
V obci působí také oddíl kopané TJ Sokol Tuřany. V roce 2012 vznikl i oddíl dětí, které jsou k tomuto sportu vedeny. Na kulturních aktivitách se podílí i občanské sdružení HeJKal, které pořádá již tradiční akce jako Kejkol, Pexesiádu, Kuličkiádu, pálení čarodějnic, tradiční Máje, loučení s prázdninami a mnoho dalších.